„Zahajování“ adventu – postkomunistické „zavádění nových tradic“?

Advent – očekávání příchodu Spasitele.  (A upevňování se v tom, že nám jako hmotným je dán smysl, že máme poslání.)

Advent. V křesťanském světě začátek liturgického roku. V našich končinách (podle západní liturgické tradice) počíná čtvrtou nedělí před Hodem Božím vánočním – narozením Páně. Letos tedy advent začal první adventní nedělí, která připadla na 27. listopadu.

Advent (latisky příchod) podle křesťanské tradice každoročně začíná k určitému, i když pohyblivému datu. Advent tímto datem přichází. Polenská radnice ale advent už dlouhá léta zahajuje! Snad symbolicky se „Hlavní stan oslav“ posunuje směrem od kostela k radnici. V prvních letech byl ještě  na straně náměstí u pomníku padlých, nyní už ve středu náměstí. A též v prvních letech byl ještě přítomen i pan děkan, Mons. Krček, který se později těchto „oslav“ už neúčastní.  Letošní „Zahájení adventního času“ organizované radnicí proběhlo „tradičně“ na náměstí tuto sobotu.

Chápu, že v dnešní době, kdy se  pro mnohé z nás stal hlavním bohem bůh konzumu, je zcela příznačné využití a zneužití onoho tajemného duchovního poselství a nálady Vánoc, která se v duchu tohoto poselství po staletí utvářela, k odstartování předvánočního masového utrácení, i k politické prezentaci. Starosta města v sobotu večer na náměstí odpočítával: „Pět, čtyři, tři,  dva, jedna, teď!“. V Polné je to tedy starosta, kdo „zahajuje“ advent.  Je to tedy starosta, kdo u nás odpočítává a dovoluje našemu Pánu a Spasiteli, aby k nám mohl přijít? Bude napříště radnice u nás zahajovat, popřípadě povolovat třeba i východ slunce?

Ano, chápu že lidé mají potřebu se sdružovat, veselit se, kulturně se vyžít. Že mají rádi průvody a oslavy. Adventnímu času podle tradice mělo by slušet spíš klidné soustředění se na věci řekněme nemateriální povahy. Oslavovat advent kolotočem, stánky s buřty, popíkem Pavla Nováka a v Polné už „tradičním“ ohňostrojem (ke slávě koho?), který dělá takový rámus, že se při něm bojí zvěř v lese, jistě není v duchu podstaty ani skutečné tradice času Vánoc.

3 Responses

  1. Václav Skála napsal:

    Není divu, že do takové atmosféry se Mesiášovi nechce přijít. Možná by to byla větší dřina než tenkrát když vyhazoval vše nežádoucí a shnilé z chrámu. V.Skála

  2. Ondřej Vlach napsal:

    Něco na tom bude…

  3. Soukupová Jindra napsal:

    Zcela souhlasím, adventní a vánoční čas by měl probíhat zcela v klidu, pohodě a tichu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *