V Polné bude nová kavárna

V Polné bude nová kavárna.

Rozhovor s její provozovatelkou Ivou Opršalovou.

Ivo, proslýchá se, že budeš v Polné provozovat novou kavárnu. Popiš nám, jak
bude vypadat.

Ano, v Polné se opravdu nic neutají. Výsledná podoba K(r)AFÁRNY, což je pracovní název zamýšleného podniku, je prozatím ve stádiu zrodu – konečná podoba se rodí za pochodu, tak jak mi velí intuice a pochopitelně i nařízení úřadů a možnosti dané památkově chráněným prostorem. Nicméně mělo by se jednat o útulnou a pohodovou kavárnu, která přednostně cílí na matky s dětmi a ženy vůbec. Tomu odpovídá nekuřácké prostředí, sociální zázemí včetně přebalovacího pultu, hrací koutek pro děti atd. Nijak tím ovšem nehodlám diskriminovat muže nebo mládež, věřím, že i pro mnohé z nich bude mít K(r)afárna svoje kouzlo.

Kde jsi přišla k tomuto podnikatelskému záměru?
Tento „podnikatelský záměr,“ lze-li to tak označit, se zrodil v mé hlavě již v dobách, kdy jsem při studiu měla možnost pracovat v zámecké restauraci a následně v kulturním středisku. V prostředí pohostinství, společenského ruchu a zábavy jsem se cítila jako ryba ve vodě. Pochopitelně tuto zálibu vyznává spoustu adolescentů, mně však toto prostředí bavilo právě z té pozice „za pultem.“ Definitivního „brouka“ ve mě zanechala kniha „Knihárna“, ve které si její hrdinka plní sen: kavárnu spojenou s knihkupectvím. To mi přišlo jako skvělý nápad, protože knihy jsou další mojí velkou vášní, nicméně jsem tento nápad ponechávala v rovině “ nereálného, ekonomicky sebevražedného, snění.“ Vrátila jsem se k němu až po mnoha letech. Za tu dobu prošel transformací do podoby kavárny pro „Zoufalé manželky“. Do roka a do dne se pak tato varianta stala nečekaně reálnou.

Máš pocit, že je to něco, co Polné chybí?

To, že v Polné něco podobného chybí, bylo zásadní pohnutkou. Polná má, v mých očích, svá specifika – bohaté zázemí sportovních klubů a spolků, nemalé množství klasických hospod, ale minimum podniků restauračního a kavárenského typu. Pokud se na to pak podíváme z pohledu „cílových skupin“ –  děti školního věku, mládež a muži zde mají o „zábavu“ postaráno, pokud se ale podíváme na ženy a speciálně matky, společenských možností razantně ubývá. Přitom město má velký potenciál mladých lidí a mladých rodin – z nichž největší část dne tráví ve městě právě matky s dětmi. Těm bych chtěla nabídnout možnost sociálního kontaktu – místo, kde se mohou zastavit s dětmi, dát si kávu a nějaký ten dortík, popovídat s kamarádkami nebo si přečíst časopis, knížku, zatímco si děti pohrají v dětském koutku, mít možnost je přebalit, nakrmit a to v adekvátním prostředí. Nadstavbou, o které uvažuji, je pak založení improvizovaného „mateřského centra“, které by se cíleně zaměřovalo na program matek s dětmi, ale i na různé besedy, poradny a přednášky, které mohou být užitečné ženám při péči o rodinu a děti, ale i v budoucím uplatnění ve společnosti a na trhu práce.

Další náplní by byly různé bazary, předčítání, kulturní akce apod. Sama mám dvě děti a ačkoliv jsem měla velké štěstí, že se mi podařilo vždy skloubit „mateřskou dovolenou“ s prací, dobře si pamatuji etapy, kdy byly děti velmi malé, manžel permanentně v práci a za okny větší část roku setrvale nevlídné počasí – ten pocit izolace, když nemáte s dětmi kam „vyrazit“, kde se setkávat s kamarádkami a přijít mezi lidi, může být velmi frustrující. Děti jsou dar a smysl života, tím spíše by péče o ně neměla být spojená se sociální izolací, hloupnutím a frustrací ze ztráty společenského uplatnění. Pokud se podaří vytvořit takovou malou společensko-kulturně-filozofickou oázu s výbornou kávou a dobrotami, bude (doufám) v Polné o něco záživněji a mně se splní dávný sen.
Rovněž obchodní cestující, studenti a další, myslím, ocení možnost návštěvy naší kavárny, kde si budou mít možnost díky free wifi vyřídit e-mailovou poštu, u dobré kávy vyplnit výkazy popř. se tu setkat s obchodními partnery.

Dalším opomíjeným „živočišným druhem“ jsou v Polné turisté, a že jich tudy neprojede málo! Turistům bychom kromě občerstvení rádi nabídli informační servis, který zejména o víkendech ve městě citelně chybí, popř. propagační materiály města, upomínkové předměty, apod., pakliže by byl o tento rozsah služeb ze strany Města zájem.
Večer se kavárna otevře pro „dámské spolky“, které si zajdou na dobré víno nebo míchaný drink stejně jako partnerské dvojice, skupinky přátel a další, kterým bude vyhovovat „domácí“ atmosféra. Chceme být podnikem, kam žena může přijít kdykoliv i sama, aniž by se nad tím kdokoliv pozastavil a vždy tu nalezne příjemnou společnost.

Kde se bude kavárna nacházet, kdy budeš otvírat a jaká bude provozní doba?

Budeš v kavárně také sama obsluhovat nebo budeš mít zaměstnance?

K(r)AFÁRNA bude umístěna v prostorách bývalých kanceláří fy Seneco. Jedná se o velmi příjemný prostor a věřím, že se nám podaří vytvořit zde útulné a stylové prostředí. Proběhnou-li zdárně veškeré byrokratické i stavební náležitosti chtěla bych otevřít v průběhu března, přesný termín raději nestanovím. Minulý půlrok mě přesvědčil, že se jedná o mnohem náročnější projekt, než jsem si na počátku myslela a vše co se může zdržet, se rozhodně zdrží.

Provozní dobu neustále ještě zvažuji, nicméně bych chtěla, aby kavárna byla zákazníkům k dispozici od ranních hodin až do pozdních večerních. Otázkou je, nakolik se tato vize dá sladit s potřebami spánku, rodiny a domácnosti.
Věnovat se „pouze“ investicím, organizaci a „doprovodnému“ programu, na provoz mít zaměstnance a neriskovat, že osobně opařím vlastní zákazníky vlastní kávou, to by byla krásná vize. Nicméně realita je tvrdší – finanční nároky na uvedený prostor a jeho provoz jsou poměrně značné, stejně jako vložené investice, navíc zaměstnanci jsou v našem podnikatelském prostředí největším luxusem. Takže nezbývá, než se vydat cestou kompromisu – v kavárně budu obsluhovat i já osobně (a doufám, že tím nikoho neodradím), ale budu mít i zaměstnance, jinak by to, sedm dní v týdnu celý den, nebylo možné zvládnout.

Chystáš pro zákazníky nějakou zajímavou nabídku? Můžeme se těšit na nějaké speciality?

Doufám, že zajímavou nabídkou budou nejen zákusky, ale i další dezerty, čerstvě dopékané pečivo a především výborná káva, čaj, víno a míchané nápoje. Nabídku budeme přizpůsobovat přání a preferencím zákazníků, speciální nabídkou bude „káva s sebou“ – kdokoliv, kdo projíždí, prochází nebo pracuje v okolních firmách a prodejnách si bude moci svou kávu odnést s sebou v „cestovním“ balení.

A na závěr: v poslední době jsi pracovala v polenském muzeu. Proč najednou
taková změna? Je to přece hodně rozdílná práce.


Můj profesní život je synonymem zvratů. Stejně šokovaně reagovali mí přátelé a bližní, když jsem se rozhodla opustit lukrativní práci v dynamické softwarové firmě a zapojit se do práce v Městském muzeu.Mám velmi širokou paletu zájmů a vždy se rozhoduji na základě konkrétní nabídky a dané životní situace, navíc mám dar si život neustále „komplikovat“ různými „výzvami“.
Zároveň si však nemyslím, že každá práce, ač v odlišném oboru, by byla tak diametrálně jiná – v mém případě se jedná vždy o stejné nasazení a vždy je v centru práce s lidmi – komunikace, marketing, poskytování služeb a to v co nejefektivnější podobě. Zda jsou kulisou tohoto procesu počítače, archiválie nebo kávovar, nehraje tak zásadní roli.
Nabídku práce v muzeu jsem dostala krátce po narození druhého potomka, byla časově flexibilní a měla jsem možnost v ní zúročit své humanitní vzdělání. Po letech dojíždění za prací mimo Polnou jsem tak byla rázem vtažena do dění ve městě a musím přiznat, že po počátečním šoku si mě Polná „získala“. Poté, co jsem po třech letech přestala vidět v muzeu svou perspektivu a inklinovala stále více ke společensko-kulturnímu dění, pro které nebyl ve stávající koncepci muzea prostor, jsem se rozhodla nepřijmout nabídku nadnárodního koncernu a zůstat Polné i nadále věrná. A jelikož další muzeum v Polné není (zatím) a náhodou jsem „objevila“ úžasné prostory v domě č.43 na Husově náměstí, připadalo mi to jako osudové znamení: uzrál čas na K(r)AFÁRNU…..
Těším se, že i tuto „výzvu“ se mi podaří zdárně zrealizovat a budu mít již brzy tu čest hýčkat si svoje zákazníky ve svém malém podniku.

13 Responses

 1. Soukupová Jindra napsal:

  Přeji Kavárně, Krafárně hodně štěstí. Moc ale nevěřím, ze záměr podaří.

 2. Roman Vařejčka napsal:

  Ivo, to, co nazýváš „společensko-kulturně-filozofickou oázou“, je opravdu krásný sen. Při jeho realizaci ti budu velmi držet palce. Dají se vymyslet zajímavé projekty. Snad ten tvůj bude ukázkou, že se dají i zrealizovat. Kavárna je dobrý nápad, ale mám pocit, že Polné opravdu víc chybí právě ta „nadstavba“. Přeji hodně štěstí.

 3. Václav Skála napsal:

  Myslím si, že to není špatný projekt zvláště když to bude v deních hodinách sloužit i maminkám s malými dětmi. Bude asi těžké skloubit to s kulturně-filozofickou oázou. Věřím však, že se záměr podaří. Ani nápad s názvem není k zahození. Vzhledem k charakteristice polenského podřečí by se víc hodilo „Kafírna“, ale je to věc autorky projektu. Přeji zdárné dokončení příprav a velmi úspěšný rozjezd s následným pokračováním a hlavně nevšímat si skeptiků.

 4. Radek Žilka napsal:

  Nejen matky a děti chtějí jít do nekuřáckého prostředí. Ale je pravda, že bych si dal raději pivo, protože do pití kávy jsem asi ještě nedospěl 🙂
  Taky přeji hodně úspěchu.

 5. Jakub Zeman napsal:

  Já bych ocenil kavárnu kuřáckou, neboť ku pití kávy tabák neodmyslitelně patří. Není nad to napít se silné pražené brazilské kávy, potáhnout z retka, obrátit oči ke stropu a jemně vyfouknout kroužek šedého dýmu, pozorovat jej, jak míří vzhůru a pomalu splývá s atmosférou kavárny provoněnou kávou a tabákem.

 6. Roman Vařejčka napsal:

  Zkus nonstop Kubo. Tam si můžeš vypouštět kroužky od rána do noci. A jelikož vím, že ti žádný národ není cizí, jistě tě uspokojí i káva turecká či vídeňská.

 7. Jakub Zeman napsal:

  Inu, co mi zbyde. Samozřejmě bych nerad čadil maminkám do přebalování, to je jasné.

 8. Honza Dajč napsal:

  Velmi držím palce v tomto podnikatelském záměru,i když se mi přece jen zdá na tak malé město trochu naivní….nu nechme se překvapit,pevně doufám že příjemně a že to bude oživení…šance na“přežití“je však z ekonomického hlediska v současné době celkem nízká…………..

 9. L. Vítková napsal:

  Ivo, doufám, že vedle K(r)AFÁRNY, mateřského centa a informačního centra dokážete napsat ještě knihu, máte úžasný talent. Budu první, kdo si ji půjde koupit.

 10. Ivana Opršalová napsal:

  Děkuji za veškeré příspěvky i projevy podpory, ač mnohdy racionálně skeptické… 🙂
  K vyslověným podnětům: název kafírna zní rovněž zajímavě a jistě je správnějším, nicméně si dovolím (zatím) zůstat u první verze, která mě baví díky „přesmyčce“, jež odkazuje na to, že se bude pít káva (kafe), ale rovněž „krafat“ (povídat)…
  Vím, že předčasně diskriminuji své potenciální kuřácké fanoušky, nicméně kuřáctví se opravdu neslučuje s uvedeným záměrem, nemluvě o tom, že otevřít dnes kuřáckou kavárnu znamená tolik předpisů, úprav a investic, že by to bylo nad mé síly… Nicméně nabídka kuřáckých „oáz“ je v Polné dostatečná a kávu Vám prodáme s sebou…:-)
  Idea „filozoficko-kulturně-společenská“, kterou jsem uvedla v rozhovoru, byla míněna se značnou nadsázkou, spíše jako pokus ospravedlnit před svými rodiči nemalé investice do mého filozofického vzdělání, které by tak nepřišlo vniveč…:-)
  Velmi dobře (mnohdy bolestně) si uvědomuji „idealističnost“, dle mnohých až naivitu, svého záměru,…. nic by mě nepotěšilo víc než rozvíjet ideály bez ohledu na neúprosné tržní mechanismy, ovšem realita vyžaduje postoj přesně opačný… škoda.
  Ale, jak praví lidová moudrost: blbá zkušenost, taky zkušenost a jak pravil můj kamarád – každý bankrot tříbí charakter 🙂
  Paní Vítková, děkuji mnohokrát za tak velkorysé hodnocení – přiznám se, že napsání knihy mám v záloze jen co se kafárna řádně rozjede (event.definitivně zkrachuje – dle toho, co přijde dřív…) 🙂 Jen se nemohu rozhodnout mezi sitcomem z rodinného prostředí nebo profesním románem s hororovými prvky… 🙂 V každém případě Vám první výtisk věnuji!! 🙂

 11. lidka culková napsal:

  Ivo,přeji ti úspěch a výdrž,jsem nadšená a moc se těším na tvou kavárničku.Polná je krásné město,i já jsem tu dokázala vytvořit a zrealizovat své vize..a není to vůbec nic lehkého vzhledem k menšímu městu jakým Polná je.Bravurita tvého rozhovoru je originální a vtipná.

 12. Martin "Kacud" Kanswohl napsal:

  No já taky Ivce přeji hodně, hodně , hooodně úspěchů a myslím že dnes se dá řící ………. i to pivko je tady. tak hurá nejen maminky ale i tatínkové hurá do Kafárna krafárnu nechť obývají ženy 🙂

 1. 17.3.2012

  […] časem jsme Vás informovali o pěkném projektu Ivy Opršalové. Možná jste již zjistili, že K(r)AFÁRNA na náměstí je […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *