Čiré zlo zase jednou prohrálo. Konečně!

Volby do poslanecké sněmovny jsou konečně za námi. To, co jim ale předcházelo, bylo dlouho nevídané. Významně se aktivizovala občanská společnost. Ne ovšem k jedné akci, ani ne k jedněm volbám. Občansky aktivní lidé zapálení pro politickou změnu pracovali dva roky, mnohdy systematicky a promyšleně. Klobouk dolů.

V těchto volbách se nejednalo příliš o střet politických názorů, jako spíše o střet idejí a základních lidských hodnot. Bezostyšné lhaní, prosazování vlastních zájmů, absolutní nepochopení systému parlamentní demokracie, arogance moci, nebývalá drzost a nakonec i absolutní neschopnost, to vše se v našem premiérovi Andreji Babišovi snoubilo. Doufejme nyní, že se toho od něj ostatní politici příliš nenaučili a všechny tyto neřesti brzy skončí v propadlišti dějin.

Až to bude nejblbější, tak najednou se to začne obracet k lepšímu“, řekl kdysi Václav Havel. Na té myšlence není nic přelomového, tak to prostě bývá. Jde ale o to, jak dlouho to blbé a nejblbější trvá. Někdy „jenom“ roky, někdy dlouhá desetiletí. Myslím, že se nám v těchto volbách povedlo zastavit cestu na samé dno včas. A právě za účelem splnění tohoto cíle dokázali mnozí politici učinit další významný krok. Pět politických stran, z nichž si mnohé ještě nedávno nemohly přijít na jméno, se spojilo do dvou koalic, které by spolu nyní rády vládly. Očekávejme, že domluvit se v pěti na čemkoliv je nesmírně složité. Nemusí to fungovat skvěle a nemusí to ani dlouho vydržet. Základní úkol je ale splněn. Cesta ke dnu a ignorace demokratických hodnot skončila, protože všechny strany seskupené ve dvou koalicích jsou v jádru demokratické. Doufejme, že budou po letech řídit stát jako stát.

A my ostatní nyní vidíme, že usínat se nevyplácí, přestože film je někdy neskutečně nudný a otravný. Důvody k masovým protestním shromážděním, doufám, zmizí. Politiku ale sledujme. Od obecní, přes krajskou až k celostátní. Vyplatí se to.

Dodatek: roli prezidenta republiky opomínám prozatím zcela úmyslně.

1 Response

  1. Petr Denk napsal:

    Souhlasím, že to zlo prohrálo. Ale pokud jde o ty koalice, tak jsou to účelové slepence, které si upekli v ústavně – právním výboru p. Benda… změny ve volebním zákonu např. 2 – koalice si upekla místo 10 jen 8 procent pro obhajobu koryt…a 3 – koalice místo 15 jen 11… Myslím, že už jsme zapomněli taky na kmotry a spol… Zamyslete se nad tím, jestli není ještě potřeba toho zla, jak píše Roman, vymést více…Ta představa, že v prezidentské volbě budou znovu Ti samí aktéři např. duel Babiš versus Vystrčil/Němcová…to mě děsí.. popř. nedej Bože, kdyby ještě ta paní co nás teď zastupuje v Bruselu… Nenechme se znovu zmást a nebuďme už těmi ovcemi. Zvolme si tam někoho mladšího…, ale ne eurokraty, co se dostali do senátu díky prezidentské kampani .. Fischer, Hilscher…to už bychom se toho tlachání fakt už pak nezbavili a výsledek by byl ty vyluxované peněženky, ekonomika rozházená a samé extrémy např. hyperinflace, stagflace, nedostatek pracovních sil v celé ekonomice a pozor na měnovou politiku..a taky vidíme jak ČNB příliš podceňuje prognózy, podobně jako MF potažmo stát…

    Romane, úplně jsem nepochopil, cos myslel tím řídit stát jako stát , to mě trochu rozesmálo..

    Stát podle mě musí řídit lidé, kteří dokáží v první řadě hospodařit, měli by to být dobří správci jednotlivých kapitol rozpočtu, tedy zodpovědní lidé, ministři, ale ideálně s ekonomickým vzděláváním, nebo alespoň s povědomím a znalostí rozpočtu…+ schopnost rozhodování…, ne diletanti a vysloužilí političtí matadoři a dinosauři z tradičních parlamentních stran, které nepředstavují pro naši společnost žádnou změnu. Tito lidé nás „neustále“ jen opíjejí rohlíkem a prezentují se jako jediná možná varianta…, která tuto zemi spasí. Není tomu tak, já je vnímám jako loajální a osvědčené posluhovače a kývače politických špiček a těch největších stranických sekretariátů, které utrácí na volební kampaně neuvěřitelně obrovské státní peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *