Čiré zlo zase jednou prohrálo. Konečně!

Volby do poslanecké sněmovny jsou konečně za námi. To, co jim ale předcházelo, bylo dlouho nevídané. Významně se aktivizovala občanská společnost. Ne ovšem k jedné akci, ani ne k jedněm volbám. Občansky aktivní lidé zapálení pro politickou změnu pracovali dva roky, mnohdy systematicky a promyšleně. Klobouk dolů.

V těchto volbách se nejednalo příliš o střet politických názorů, jako spíše o střet idejí a základních lidských hodnot. Bezostyšné lhaní, prosazování vlastních zájmů, absolutní nepochopení systému parlamentní demokracie, arogance moci, nebývalá drzost a nakonec i absolutní neschopnost, to vše se v našem premiérovi Andreji Babišovi snoubilo. Doufejme nyní, že se toho od něj ostatní politici příliš nenaučili a všechny tyto neřesti brzy skončí v propadlišti dějin.

Až to bude nejblbější, tak najednou se to začne obracet k lepšímu“, řekl kdysi Václav Havel. Na té myšlence není nic přelomového, tak to prostě bývá. Jde ale o to, jak dlouho to blbé a nejblbější trvá. Někdy „jenom“ roky, někdy dlouhá desetiletí. Myslím, že se nám v těchto volbách povedlo zastavit cestu na samé dno včas. A právě za účelem splnění tohoto cíle dokázali mnozí politici učinit další významný krok. Pět politických stran, z nichž si mnohé ještě nedávno nemohly přijít na jméno, se spojilo do dvou koalic, které by spolu nyní rády vládly. Očekávejme, že domluvit se v pěti na čemkoliv je nesmírně složité. Nemusí to fungovat skvěle a nemusí to ani dlouho vydržet. Základní úkol je ale splněn. Cesta ke dnu a ignorace demokratických hodnot skončila, protože všechny strany seskupené ve dvou koalicích jsou v jádru demokratické. Doufejme, že budou po letech řídit stát jako stát.

A my ostatní nyní vidíme, že usínat se nevyplácí, přestože film je někdy neskutečně nudný a otravný. Důvody k masovým protestním shromážděním, doufám, zmizí. Politiku ale sledujme. Od obecní, přes krajskou až k celostátní. Vyplatí se to.

Dodatek: roli prezidenta republiky opomínám prozatím zcela úmyslně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *