Festiválek Pro Tibet v Polné 10. března od 14:30 hod. v Knihkupectví Kuba a Pařízek, Husovo nám. 44, Polná

Ve čtvrtek 10. března budou na některých radnicích v České republice vlát tibetské vlajky. Tato celosvětová akce „Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině devadesátých let. Česká města a městečka se k akci podle uvážení radnic připojují již od roku 1996.

Datum 10. března je stanoveno jako Mezinárodní den Tibetu. V tento den, před 52 lety, začalo ve Lhase tibetské národní povstání proti téměř desetileté okupaci Tibetu Čínskou lidovou republikou. Povstání bylo velmi krvavě potlačeno Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Násilnou smrtí zahynulo více než 80 000 Tibeťanů. Dodnes je Tibetu přiznána jen nepatrná autonomie, pouze v rámci Čínské lidové republiky, dodnes jsou tibetský jazyk a tibetská kultura i lidská práva v Tibetu potlačovány. Vyvěšení tibetské vlajky je symbolické vyjádření nesouhlasu s pošlapáváním lidských práv a kulturním útlakem v Tibetu, kterého se dopouští čínská státní moc.

Tibetská vlajka zároveň symbolizuje nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě. V neposlední řadě lze chápat symboliku vyvěšení tibetské vlajky v kontextu s naší historií, kdy i my jsme přes 40 let žili v nesvobodném režimu.

Občanské sdružení Polenský kruh a Knihkupectví Kuba a Pařízek se  připojí ke kulturním akcím, které v měsíci březnu proběhnou v České republice. Jedním z cílů této akce je pomoci konkrétním tibetským rodinám, které přišly o své domovy během letních povodní v Ladaku a tím zlepšit jejich situaci. Výtěžek bude předán občanskému sdruženi M.O.S.T. Ostrava a jeho prostřednictvím rodinám v Ladaku v červenci 2011.

Festiválek Pro Tibet v Polné 10. března od 14:30 hod. v Knihkupectví Kuba a Pařízek, Husovo nám. 44, Polná

Program: čajovna – ochutnávka tibetských čajů, hra na tibetské hudební nástroje, malování tibetské vlajky a mandal

V 17 hod. promítání filmu: Přechod přes Himaláje 1. díl – dokument SRN, 2000, Maria Blumencron, 54 minut

Strhující dokument o nebezpečné cestě skupinky malých tibetských dětí za svobodou. Tibetští rodiče vypravují své děti na nebezpečný a velmi riskantní pochod z Tibetu přes Himaláje do Indie, aby jim dali šanci pro budoucí život. Maria Blumencron, autorka dokumentu, děti na útěku doprovází s kamerou. Všichni se nakonec šťastně dostanou do dětské exilové vesničky v Dharamsale.

Libuše Kubová

3 Responses

  1. Honza Dajč napsal:

    Já myslím pohoda „jazz“,dobrý………

  2. Jakub Zeman napsal:

    Škoda toho termínu. Kdyby je ČLR přijela osvobodit o den dýl, přišel bych.

  3. Roman Vařejčka napsal:

    Bohužel mám stejný problém, jinak bych se taky rád dostavil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *