Stále o mrkvi

Tak jako každá zelenina je nejlepší ihned po sklizni. Je také nejzdravější. Během zrání probíhají změny v buněčné struktuře i ve složení vitamínů a minerálů . Přezrálá, stejně jako jiné druhy zeleniny a ovoce, dřevnatí, ztrácí část vitamínů a zvyšuje se obsah vápníku. Ve vodě rozpustná celulóza se mění na nerozpustnou. Proto je nutné sklízet mrkev včas. Vegetační doba mrkve je přibližně 5 až 6 měsíců u raných odrůd o 2 až 3 měsíce kratší.

Většinou se nestihne mrkev konzumovat ihned po sklizni, proto se také konzervuje a uskladňuje.

Mrkev můžeme například sušit. Abychom dosáhli konzervačního účinku musíme snížit objem vody asi na 12%. I při sušení dochází k určitým změnám ve struktuře a obsahu zdravých a žádoucích látek, proto je nutné dodržet určité postupy. Další možnost konzervace je zmrazování, také u tohoto způsobu dochází k vnitřním změnám. Jiným způsobem je sterilování. Od sterilizace v kyselém nálevu se už většinou upustilo. Dnes se v láku zavařují akorát směsi pod maso a do salátů. Průmyslově se také mrkev nebo karotka zavařuje také  do slaného nálevu.

Mrkev se dá také za vhodných podmínek uskladnit. Ke správnému způsobu konzevace a skladování se vrátíme později.

Měli bychom mít také na paměti jeden hezký, ale zapomínaný zvyk. Při sklizni vybrat svazek mrkve a pověsit jej nade dveře v čase polenské pouti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *