Knedlíky ze syrových brambor

5 komentářů

 1. capor capor napsal:

  proč ten chleba? snad jedině místo mouky. bez něho to jsou “klouzáky, chlupatý knedlíky a nebo taky halušky. ale ty se musí dělat přes spešl cedík.” 🙂

 2. Václav Skála napsal:

  Proč chleba by odpověděli asi autoři receptu. Tedy selky a hospodyně německé menšiny. Všichni víme, že byli vyhnáni tak proč kritizovat jejich jídelníček? Pokud tady žili tak si samozřejmě s domácím etnikem zkušenosti a nápady vyměňovali. Stejné knedlíky dělají v Tyrolsku, ale také v Bavorsku, Bádensku, Frankách i Švábsku. Proč se nezeptat jich?

 3. capor capor napsal:

  já jsem je nevyhnal a nějak nechápu, co to s tím receptem má společného? ani jejich jídelníček jsem nekritizoval. to pán asi blbě pochopil. ať se raději zkusí zeptat v tyrolsku, ale také v bavorsku, bádensku, frankách i švábsku proč ten chleba, aby příště mohl odpovědět a nemusel slintat, že třeba vyhnali pro změnu rusáky.

 4. Václav Skála napsal:

  Na hloupou otázku byla hloupá odpověď. Pokud má capor pomalejší myšlení tak tedy dobře. Nikdo jej neobviňuje. Zmiňovaní občané německé národnosti zde po generace žili v sousedství a nebýt vyhnání bylo by snadné zeptat se např. v Nových Dvorech. Kromě toho já se ptát nikde nemusím. Vím jak se vaří na rozdíl od capora a vím jaké ingredience kam dát. Capor se ve vaření moc nevyzná, protože si nevšiml mouky i v tomto receptu, každý recept ani nemusí striktně obsahovat to co je dáno zvyklostmi. Proto se také recepty předávají a obměňují a tak vznikají nové, ale vyzkoušet nějaké staré nebo cizí také stojí zato. Není třeba mě učit jak se dělají chlupatý knedlíky (klouzáky či bosáky), také halušky jsou tak staré a nejen slovenské, že se vařily ještě dávno před tím než byly známy brambory. Také není potřeba špecl cedník. Pokud to capor neumí tak ať se poučí. Chleba do knedlíků se dává ze stejných důvodů jako jiné pečivo. V daném přidě vzniká také jiná chuť a konzistence, kromě toho dříve byli lidé dobrými hospodáři a tak zužitkovali i chleba který zbyl nebo nestačili spotřebovat. Nic nevyhazovali. Mimo to žádný knedlík jak ho dnes známe není českého původu ani slovo samotné ne. Pokud se někdo zeptá proč tam co kdo dával, je tostejné jako se zeptat proč do znojemské omáčky okurky, do štěpánské vejce a podobně. Většina omáček má stejný základ.

 5. capor capor napsal:

  děkuji šéfkuchaři brouku pytlíkovi (všechno vím a všechno znám – práce všeho druhu) za opověď. je škoda, že mě nemohl učit vařit ON! takhle si musím vystačit s tím, co mě naučili horší kuchaři s pomalejším myšlením. souhlasím, že většina omáček a všechny ze zámecké kuchyně mají stejný základ. my tomu říkáme univerzální hnědá omáčka bez chuti a zápachu. mimochodem do štěpánské omáčky někdo dává párek nebo třeba i kyselou okurku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *