Den stromů

Chceme Vás pozvat na zábavné odpoledne v sobotu 22. října od 14 do 16 hodin na hráz rybníka Peklo.

Na místě, kde jsme na jaře vysadili několik stromů a keřů, bude připraveno pro děti několik stanovišť se soutěžemi a hrami  o stromech a výstavka dětských stromových obrázků. Všechny děti, které si s námi zasoutěží získají drobnou odměnu (samozřejmě taky o stromech :-).

Zároveň toto místo bude doplněné o panely s keltským stromovým kalendářem.

 

Více o historii oslav Dne stromů:

Nápad slavit Den stromů vznikl už v předminulém století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Dnešní návštěvníci Nebrasky neuvěří, že její krajina byla před 150 lety nově příchozími osadníky popisována jako místo bez stromů.

Jeden z osadníků, J. Sterling Morton, se však s tímto stavem nechtěl smířit. Začal s podporou své manželky pěstovat v okolí svého domu stromy, keře a květiny.

Morton nebyl zahradník, ale novinář a vydavatel prvních nebraských novin. K tomu, aby rozšířil svou myšlenku a našel další pokračovatele, dělal to, co uměl – psal a vyzýval své spoluobčany k výsadbám. Předvedl před jejich zraky, že stromy a keře brání větrné erozi a poskytují ochranu před pálícím sluncem. Jeho příklad vzbudil nadšení.

Zrodil se „the Arbor Day“ – Den stromů. V prvním roce oslav byl 10. dubna 1872 v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromů. O dva roky později, v roce 1874, vyhlásil guvernér Nebrasky  první oficiální „Arbor Day“, který byl slaven 22. dubna, v den Mortonových narozenin.

Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. Datum oslav Dne stromů je různé. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.

Na jaře se s oslavami setkáte v Číně, Německu, Bulharsku nebo Japonsku. Na podzim se zase slaví  například v Kanadě, Velké Británii, Namibii, Brazílii, Malawi, Srí Lance, Tunisku, ale i v České republice, Polsku a na Slovensku.

(http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/den-stromu-ve-svete)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *