Rozhovor s Danielem Fialou

Pokračujeme v sérii rozhovorů se zajímavými občany Polné a okolí. Daniel Fiala se živí programováním internetových stránek a zároveň si díky tomu plní své sny, což je vždy velmi příjemné. Nedávno rozběhl web DatabazeKnih.cz, který je co do počtu návštěv velmi úspěšný. Všechny svoje projekty začal dělat pro zábavu, jako samouk. Jaká je jejich dnešní podoba se koneckonců po přečtení tohoto rozhovoru můžete podívat sami.

Dane, chci se s tebou bavit především o tvých internetových projektech. Vím, že jich máš hned několik. Můžeme začít třeba projektem Kabati.cz? Jak to s ním přesně bylo?

Zalíbila se mi hudba skupiny Kabát a já to mám tak, že když se do něčeho ponořím, tak o tom chci vědět všechno, jenže oficiální web skupiny Kabát se moc nehýbal, vůbec se tam neobjevovaly aktuální informace, články a rozhovory z novin, nic. Takže jsem si řekl, že udělám vlastní stránky, které budou aktualizované často a díky nimž budu vědět všechno aktuální o kapele já a vlastně i ostatní fanoušci.

Začal jsem tedy tvořit web (cca březen 2003), který vlivem okolností několikrát musel změnit svoji adresu, až se ustálil na doméně www.kabati.cz

Postupem času se podařilo to, co jsem si předsevzal a z webu Kabati.cz se opravdu stal často aktualizovaný web o skupině Kabát. Jednoho dne mě kontaktoval Ota Váňa, kytarista Kabátu, že by se rád sešel. Myslím, že jsme si snad padli do oka a na schůzce mi dal telefon na ostatní členy Kabátu. Od té doby s nimi dělám rozhovory a všemožně spolupracujeme.

Děláš stránky také kapele Škwor a Michalu Horáčkovi. Jak ses dostal právě k nim? Byly to opět sympatie?

Kromě Kabátu se mi začala líbit i hudba Škworu, takže jsem opět začal dělat neoficiální web. Po několika měsících se mi ozval kytarista Škworu Leoš, zda bych se jim nechtěl starat o oficiální web. Děje se tak dodnes. Dokonce jsem jim před dvěma lety udělal obal k jejich výběrovému albu Sečteno podtrženo, z čehož mám opravdu velkou radost.

S Michalem Horáčkem to bylo jinak, toho jsem oslovil já. Respektive psali jsme si občas nějaké emaily skrz jeho písničky a jednoho dne jsem mu navrhl, že bych se rád ujal jeho www stránek. Kupodivu souhlasil 🙂

Kromě jeho osobního webu spravuji stránky jeho projektů na Facebooku a poměrně často jsme v kontaktu. Rád jsem v kontaktu s lidmi, kteří jsou chytří a úspěšní. Rád se od nich učím a inspiruji se. To je ten důvod, proč tyhle lidi vyhledávám a snažím se s nimi spolupracovat.

Takže se dá říct, že jsi jeden z těch šťastnějších, kteří si prací plní sny? Nebo to zní moc idealisticky?

Rozhodně se to dá říct a denně si to uvědomuji a vážím si toho. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že se s těmito lidmi potkám, seznámím a dokonce s nimi budu spolupracovat, měl bych ho za blázna.

Kromě toho, že děláš stránky známým kapelám a osobnostem, jsi v poslední době rozběhl web DatabazeKnih.cz. Co bys nám o něm řekl? Kde se vzala první idea? Jsi sám vášnivý čtenář, nebo jsi jenom našel mezeru na českém internetovém trhu?

Kdybych byl vášnivý čtenář, tak bych četl natolik vášnivě, že bych neměl čas naprogramovat a starat se o tenhle web. Ty hudební weby pro mě nejsou časově náročné, ale tento se neustále rozvíjí a v podstatě se nedá nikdy dokončit, je na něm pořád práce. Tím však rozhodně nechci říct, že jsem jenom našel mezeru. Číst mě baví a stejně tak mě baví i vývoj těchto stránek.  Jsou rozhodně nejnáročnější, jaké jsem kdy dělal a kdy budu dělat. Udržují mě tak v programátorské kondici, takže díky zkušenostem z těchto stránek dokážu uspokojit požadavky zákazníků. Živím se totiž tvorbou www stránek.

Zároveň když přečtu zajímavou knihu, hned si ji na stránkách najdu a ohodnotím a zařadím do „Přečtených“. Nutno podotknout, že se lidé na webu dozvědí o knižních novinkách, mohou si vést různé seznamy knih, hodnotit je a podobně. Pokud třeba někdo neví, co zrovna číst, tak se může inspirovat v žebříčku nejoblíbenějších knih, nebo se zeptat ostatních čtenářů. Výběr je opravdu veliký, v databázi je 100 000 knih a více než 32 000 autorů. Stránky DatabazeKnih.cz navštíví denně kolem 12 000 lidí, což mě velice těší.

Chystáš ještě něco nového, nebo jsi již zahlcen spravováním fungujících webů?

Hezky řečeno. Jsem opravdu zahlcen, takže pokud jde o internetové projekty, žádné nové už zřejmě nebudou.

Děláš kromě úspěšných webových stránek ještě něco, co by mohlo čtenáře zajímat?

Díky vlivům hudebníků, pro které pracuji, sám koketuji s psaním písňových textů. Takže velmi neskromně doufám, že se mi podaří obstát i v této oblasti. Tím obstát mám na mysli, že by se můj text objevil na albu nějakého známějšího umělce 🙂

Máš už v tomto oboru nějaké úspěchy?

V roce 2008 hrála skupina Techtle Mechtle na různých vystoupeních v Praze písničku Vánoční, jejíž jsem autorem. Pro chotěbořskou skupinu Defragment jsem napsal písničku Úsměv Mony Lisy, která se objevila na jejich albu Jinej svět (2009) a v lednu 2011 na TV NOE a v rádiu Český rozhlas Hradeckého kraje zazněly další dvě písničky (mé texty zhudebnil skladatel Ilja Michalec a zpívala Saša Sadovníková).

A možná ještě taková maličkost. K příležitosti pětačtyřicátých narozenin Milana Špalka, baskytaristy skupiny Kabát, jsem napsal text k písničce, kterou jsme poté spolu s dalšími fanoušky nahráli ve studiu Petra Jandy, samozřejmě s jeho velkou pomocí.

Jak jsem již říkal, jsem teprve na začátku. Rád bych v tomto ohledu dosáhl nějakého opravdového úspěchu.

Dobře Dane, to je vše. Budu ti držet palce v dalším počínání. Děkuji za rozhovor.

2 Responses

  1. Soukupová Jindra napsal:

    Pěkný článek. Databáze knih mě moc baví, ráda si tam přidávám přečtené knihy a pomalu tam mám i celou svoji knihotéku.Jen tak dál, je to prima.

  2. Daniel Fiala napsal:

    to Jindra Soukupová: Děkuji, to mě velmi těší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *