Bobr evropský

Castor faber

K nejzajímavějším savcům v okolí Polné bezesporu patří Bobr evropský. Tento kdysi u nás hojný hlodavec byl vyhuben na přelomu 18. a 19. století. Dále přežíval pouze v severní části Evropy (Švédsko, Finsko, Rusko, několik malých rezervací ve Francii, Německu a Polsku) a Dálné Sibiři. Díky přísné ochraně začal v polovině 80. let min. stol. migrovat z Rakouska po Dyji a z Německa po Ohři a proti proudu Labe. V posledních několika letech se bobr usadil i v nejtěsnější blízkosti Polné. Přesnější lokalizaci nechci uvádět, aby nedocházelo k přílišnému vyrušování.

Bobr je druhý největší hlodavec (větší je už jen jihoamerická kapybara) s hmotností až 30 kg a délkou od hlavy až ke kořeni ocasu 100 cm. Je dokonale přizpůsobený životu ve vodě. Má velmi hustou černohnědou srst s podsadou až 300 chlupů na 1 milimetr čtvereční, uzavíratelné nozdry, plovací blány mezi prsty zadních končetin, tlustý zploštělý a holý ocas sloužící jako kormidlo a kterým při plácnutí o hladinu dává výstražné znamení. O ocas se také opírá při sezení, což je nejvhodnější poloha při ohlodávání kmenů. Pod vodou používá také tzv. mžurky – průhledné oční víčko – a může uzavřít tlamu za předními řezáky, což umožňuje hlodání ve vodě. Bobři mohou dobře uchopit kusy dřeva pomocí pátého, částečně protistojného prstu na předních končetinách.

Potravou bobra je lýko a mladé výhonky a větvičky stromů. Přednost dává vrbě a bříze. Pochutná si také na topolu, javoru, osice, olši a jiných. Aby se k nim dostal musí stromy pokácet ohlodáním kmene. Poráží stromy v okruhu 50 m a o průměru 5 až 8 cm. Poradí si s kmeny o průměru 70 cm. Pověsti o tom, že dokáží odhadnout kam kmen spadne jsou jen mýtem. Velkou část potravy tvoří byliny a pokud jsou v dosahu tak i kukuřice, řepa a jiné. Ty si skladuje i na zimu.

Ostatní dřevo používá ke stavbám. Staví si hnízda se vstupy z vody. Využívá vhodné břehy nebo si někdy staví hrad. Má rád klidné a stojaté vody. Proto si staví hráze na méně prudkých tocích.

Bobr je společenský a rodinný typ. Samice je 107 dní březí. V květnu nebo červnu se rodí 2 až 5 mláďat a zůstávají dva roky u rodiny. Potom odejdou zakládat nové kolonie. Dožívá se až 35 let. Bobři nemají zimní spánek a jsou aktivní převážně v noci.

Bobr je přísně chráněný českou i evropskou legislativou. Spadá pod vliv zákona umožňující náhradu za škody způsobené jeho činností.

2 Responses

  1. Matěj Kruntorád napsal:

    Bobr se usídlil i na (… … …), je zde už druhou sezónu… vypadá to, že se k nám pomalu vrací. Jsem rád.
    (Na tomto místě uvedl autor komentáře lokalitu výskytu, redakce ji nezveřejňuje ze stejného důvodu jako autor článku. Redakce se autorovi komentáře omlouvá.)

  2. Je to dobry pribech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *