Neveřejná zastupitelstva pokračují

Napsali: Roman Vařejčka, Jakub Zeman

Dne 5. března 2012 se konalo 8. zasedání zastupitelstva města. Dostavilo se na něj devatenáct zastupitelů a sedm občanů. Tím, co pravděpodobně většinu z nich přilákalo, bylo plánované hlasování o zrušení změny územního plánu č. 8. (Tedy o výstavbě supermarketu na autobusovém nádraží).

O tom však psát nechceme. Spíš bychom se chtěli pozastavit nad tím, co se může takový občan, který navštíví zasedání polenského zastupitelstva, dozvědět. Pokud by čekal živou diskusi o tom, co se v našem městě má či nemá dít, nedočkal by se jí. Diskuse je prostě na zasedáních polenského zastupitelstva ohroženým druhem. Není to náhodou tím, že důležité body (jakým je i změna č. 8), které by diskusi mohly rozproudit, jsou projednávány na tzv. „seminářích zastupitelů“, na něž však veřejnost nemá přístup? Na veřejném zastupitelstvu to potom vypadá tak, že o návrzích se již víceméně nediskutuje, ale pouze hlasuje. Zdá se, že „semináře zastupitelů“ občanům značně ztěžují orientaci v obecní politice, protože vidět zastupitele diskutovat a udělat si tak o něm obrázek je, až na pár výjimek, nemožné.

Jsme si vědomi toho, že „semináře zastupitelů“ se konat mohou, samozřejmě pouze jako neformální setkání zastupitelů, neměly by však být využívány k tomu, aby byla „rozprava členů zastupitelstva obce k jednotlivým bodům programu uskutečňována mimo řádné zasedání zastupitelstva obce (podstata veřejného zasedání zastupitelstva obce totiž nepochybně netkví pouze ve veřejném rozhodování o jednotlivých bodech, ale i v jejich veřejném projednávání). “

Neveřejná schůze zastupitelů, ať už ji pojmenujeme jakkoli, by měla být svolávána například za účelem projednávání technických detailů k některým otázkám, nikoli k obcházení principu veřejnosti zasedání či k tomu, aby se žhavá témata projednávala mimo záběr kamery.

(Kurzívou je v článku použita citace ze stránek ministerstva vnitra ČR)

 

 

3 Responses

 1. Pavel Zeman napsal:

  SEMINÁŘ – to přece znamená školení. Když před řádným zasedáním zastupitelstva svolává starosta neveřejný „seminář zastupitelstva“, kdo tam koho školí? Starosta zastupitele? Nebo že by zastupitelé školili starostu?

  Nebo že by nakonec šlo o seminář bohoslovecký? V Polné člověk nikdy neví!

 2. Václav Skála napsal:

  Vždy jsem tvrdil a tvrdím, že se věci mají nazývat správným jménem, aby nedocházelo k nedorozuměním. Většina lidí vždy nad něčím podobným mávne rukou. Nikdy, tedy většinou si neuvědomí jak nesprávným pojmenováním dává možnost k mlžení, klamání, utajování a podvádění. I tento případ je toho ukázkou, bohužel je to přežitek z dob bolševismu. Ve zdravých demokraciích takové praktiky dlouho nevydrží, ale u nás zpravidla jsou podporovány lhostejností.

 3. Honza Dajč napsal:

  Ano,souhlasím pane Skálo……….jde jen o to NEBÝT LHOSTEJNÝ…
  i za cenu že si to s „NĚKÝM ROZHÁZÍME“ na svůj názor má každý právo,bohužel,jak píšete zřejmě se lidé i dnes“bojí“.Inu škoda…. ale na druhé straně vidím iniciativu mladých a to je velmi,velmi pozitivní..jen škoda že příspěvky posílají jedni a titíž lidé…
  Všem dobrým lidem vše dobré……..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *