Naše prezidentská volba

Po prvním kole prezidentských voleb se občanům země, možná trochu nečekaně, dostalo mimořádné šance, aby se naše země pohnula dopředu a obrátila svůj pohled do budoucnosti a otevřela se více Evropě a světu. Dovnitř aby upevnila ústavnost, nastolila zamezování a trestání všudypřítomné korupce. Nabídla se nám šance osvobozovat se od tohoto neřádu, který nás křiví a otravuje veškerý veřejný život. A šance osvobozovat se z toho našeho malého českého rendlíčku, ve kterém pořád a pořád mícháme jen tu svou kašičku ze závisti, ze strachu ze všeho, co by překročilo naši průměrnost, aby náhodou na tu průměrnost nebylo vidět, ze strachu z pravdy – především o nás samotných, ze strachu z odvahy, ze strachu ze svobody pohlédnout přes okraj toho rendlíku ven.

Tuto nabídnutou šanci jsme v prezidentském referendu odmítli.

Negativní volební kampaň ze strany zvoleného budoucího prezidenta, podporovaná stávajícím prezidentem a jeho rodinou, šla výrazně za hranici všeho, co tu bylo od roku 1989 k vidění. Rozdělení společnosti se ještě více prohloubilo. Obviňování novin a ostatních medií, končícím i nově zvoleným prezidentem, že stranily Karlu Schwarzembergovi, a že o obou kandidátech media neinformovala „vyváženě“, neobstojí. Media jen reflektovala nerovné způsoby a prostředky boje obou kandidátů a psala o minulosti každého z kandidátů.

Oba kandidáti na budoucího prezidenta proklamovali, že po svém nástupu do úřadu chtějí společnost spojovat. Jak se to podaří Miloši Zemanovi, který svými podpásovými údery vůči protikandidátovi lidi ještě více zpolarizoval, uvidíme.

Podle počtu odevzdaných hlasů v prezidentských volbách z každých dvaceti hlasů připadlo 11 Miloši Zemanovi a 9 Karlu Schwarzenbergovi.

Záhy po oznámení volebního výsledku stávající český prezident ze své opětné cesty v Chile komentoval výsledek voleb pro Český rozhlas. Řekl mimo jiné: „A kdybych chtěl použít nadsázku, která u nás tolik běhala, tak já bych řekl, že teď konečně tedy zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí“, prezident se vyjádřil, že jde o zadostiučinění pro všechny, kteří to „myslí dobře“ s Českou republikou. Chtěl tím prezident republiky a podpůrce Miloše Zemana sdělit 45% voličů své země, především mladým lidem, že jsou zastánci lži a nenávisti, a že to těchto 45% voličů nemyslí dobře s Českou republikou? Chtěl sdělit českému lidu, že ti, kteří zvolili kandidáta, jenž ve své kampani používal lži, jsou stoupenci pravdy a lásky? Že na standartě prezidenta není už že: PRAVDA VÍTĚZÍ, ale stojí tam: PRAVDA VÍTĚZI!

Vskutku skvělý začátek toho spojování. A není to teprve jen začátek?

Taková předvolební kampaň a takový stávající stav jistě poslouží jako inspirace a příležitost k posílení extremních proudů na obou okrajích politického spektra, vlevo komunistického, vpravo nacionalistického.

Je namístě obava, že opravdu nový začátek v politice jsme svým prezidentským referendem odmítli na dlouhou dobu. Možná velmi dlouhou dobu.

 

8 Responses

 1. Michal Dajč napsal:

  Dobrý den.
  při volbě prezidenta a podobných důležitých událostech není od věci věnovat pozornost nejen oficiálnímu tisku, ale i alternativnímu, kam píšou aprobovaní novináři a např. třeba profesoři zahraničních univerzit. Zkuste si googlit např. Deník referendum nebo Britské listy. Zde si již udělá obrázek každý sám. Masírování mozků volením týmem pana Schwarzenberga, kdy mladí lidé volí Karla, protože je to prostě IN a podobná zvěrstva, mne číro na hlavě stárnoucího aristokrata opravdu neohromilo, a přetavený stalinistický obrázek kapitána lodi, na kterém Schwarzenberg vystřídal Stalina na původním obrázku z 50. let též ne, o praktikách např. ČT či Lidových novin taky nemá cenu debatovat. Prezident se volí na základě něčeho jiného, než reklamní kampaně, kde mu není nic svaté ( a využije jakéhokoli motivu, ať už subkulturního nebo komunistického – odkaz viz níže ) a média nemají fungovat jako hromosvod svých politických názorů. Pro jakékoli příští volby doporučuji konfrontovat oficiální média s výše jmenovanými. To pouze pro příklad. To, že si národ vybral sám je doufám z polenských výsledků zřejmé. Čísla jsou neúprosná, ale pravdivá. Demokracie takto funguje a vyhrát mohl jenom jeden. K věcem o kterých jsem psal výše vkládám pouze pro příklad tyto dva odkazy, pokud vás zajímá víc, googlete 😀 😀
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Studentka-durazne-varuje-pred-Schwarzenbergem-Je-to-jedna-velka-manipulace-260372
  a ješte např zde
  http://www.blisty.cz/art/66947.html

 2. Jan Dajč napsal:

  Volby dopadly jak dopadly.Jedno je jisté,v demokratických volbách zvítězil téměř o 10% Miloš Zeman,kterého volila nadpoloviční většina voličů at se to někomu líbí nebo ne.Nyní záleží jen na něm jak s tímto silným mandátem naloží.Ale je velmi smutné sledovat jak někteří at již z řad rádobyosobností,pseudoumělců i jiných nemohou unést toto nadpoloviční rozhodnutí národa,sepisují různé petice a pořádají nejrůznější akce.Ano,to je v pořádku a mají na to právo.Nicméně mi vadí že jsou lidé nejrůznějšími médii masírováni a je jim podsouváno že volili špatně a přivedou tímto naší zemi“cu grunt“.Mě osobně je jedno co říká jistý architekt,zpěvačka či herec.Mám za to že lidé jsou svéprávní,každý má svůj rozum a názor a tím se řídí.Je tedy nutné respektovat demokratické rozhodnutí většiny.K čemu by bylo dobré kdyby po každých volbách či referendech bylo vše zpochybńováno a některé skupiny at lobbystické či jiné si různými formami stejně prosazovaly své i přesto že bylo přehlasováni.Ale to se bohužel stejně děje.
  Přeji všem hezký den……J.Dajč…

 3. Kuba Zeman napsal:

  Vítězství medle zpochybňováno není. Jde o to, jak ho bylo dosaženo. Pokud někdo vyhraje lží a podvodem, tak sice vyhraje, ale víte jak to je… Armstrong takhle vyhrál sedmkrát. Vyhrál?

 4. Pavel Zeman napsal:

  NĚKOLIK POZNÁMEK KE KOMENTÁŘI JANA DAJČE

  V komentáři Jan Dajč píše, že vítěze prezidentských voleb volila nadpoloviční většina voličů.  Volební účast ve druhém kole byla necelých 60%. Vítěze volilo necelých 55% z těch, kteří šli volit. Pro vítěze tedy hlasovala necelá třetina voličů. Jan Dajč píše dále „toto nadpoloviční rozhodnutí národa“…   Definici národa nechme stranou, v České republice volí občané. (Z nich  nejspíše několik set tisíc je jiné, než české národnosti.)  … Tož,  podle výsledků sčítání lidu v r. 2011 trvale žilo v České republice 9 569 568 státních občanů České republiky, pro vítěze prezidentské volby hlasovalo 2 717 405, tedy 28,4% občanů České republiky.  Nakolik je to „nadpoloviční rozhodnutí národa“ ponechávám tedy na tobě, Honzo, samotném.  Méně zavádějícího vyjadřování, myslím, by zde nebylo na škodu. Úmyslně jsem uvedl trochu počtů pro pohled z jiného úhlu.

  Ve svém komentáři, Honzo, píšeš o „rádobyosobnostech a pseudoumělcích i jiných“, kteří „nemohou unést toto nadpoloviční rozhodnutí národa“. Nepřiponíná ti to velmi svou rétorikou ony „ztroskotance a samozvance“ z dob Charty 77?  Proč je ty rádobyosobnosti a pseudoumnělce i jiné nejmenuješ, Jane Dajči, aby ses s nimi mohl veřejně utkat?

  To nejpodstatnější – píšeš:  „Je tedy nutné respektovat demokratické rozhodnutí většiny. K čemu by bylo dobré, kdyby po každých volbách či referendech bylo vše zpochybňováno a některé skupiny, ať lobbystické, či jiné, si různými formami stejně prosazovaly své, i přesto že bylo přehlasováni“. Demokracie ale je tady právě proto, aby menšiny, tedy ti, kteří jsou přehlasováni, mohly prosazovat své zájmy (samozřejmě, pokud ty zájmy nejsou v kolizi se zákonem). Aby demokracie to těm menšinám garantovala. Demokracie je diskuse. To není respektování většiny ve smyslu (a tohle tobě opravdu nepodsouvám) „Maul halten und weiter dienen!“ tedy držet hubu a sloužit! Demokracie tu není proto , aby menšiny sloužily většině, pro média to platí zejména! Většina demokracii nepotřebuje. Většina si své zájmy prosadí mocí a silou. To však už není demokracie, ale diktatura. Nemluví z tebe nějaká frustrace, či co, Jene Dajči?

 5. Kuba Zeman napsal:

  Ad Michal Dajč: Co jsou to oficiální média? Ta, která jsou nejčtenější? Média jsou firmy a podniky, které zaměstnávají novináře, publicisty, apod. A tito samozřejmě mají názor a nic jim nebrání jej publikovat, ostatně média, která zmiňujete, jsou na tom stejně. Oficiální média, nepočítáme-li státní tiskové agentury, dnes najdete pouze v zemích, jako je Kuba či Severní Korea. Píšete, že média nemají fungovat jako hromosvod svých politických názorů. A to je, prosím, psáno kde? Každé médium má přece právo uveřejnit cokoliv, pokud se mu bude chtít. (Pravda, občas musí počítat s následky, viz Blesk a jím schválená inzerce bývalého estébáka plná lží o kandidátu Schwarzenbergovi). Je-li v redakci politická shoda, můžou noviny klidně vydat doporučení, koho volit (případně kam si zajít na oběd, kam zajet na dovolenou, cokoli chcete…).

  Ostatně, vámi jmenované Britské listy rády a často uveřejňují nemálo kontroverzní články, mezi velkou částí čtenářstva jsou proto považovány za takový Hyde Park českého internetu, kde si může každý psát, co chce. A proč taky ne? Jiná věc jsou Parlamentní listy. Politický bulvár, který se neštítí vydat ani naprosto smyšlené články, jako např. onu mystifikaci se zmizelým romským pokladníkem (link http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Romove-zalozili-stranu-a-uz-maji-problem-Zmizel-jim-pokladnik-i-s-penezi-222538), jen proto, aby se zvýšila čtenost. Zkuste se začíst do diskusí pod články Parlamentních Listů, a uvidíte, komu je toto médium určeno. A jen tak na okraj, aby to někoho nemátlo – Parlamentní Listy opravdu nemají s Parlamentem ČR nic společného.

  Mimochodem, zřejmě jste se málo bavil s mladými voliči Karla Schwarzenberga. Věřte mi, že drtivá většina ho nevolila proto, že měl na plakátu číro, stejně jako většina voličů takového Vladimíra Franze ho nevolila proto, jak vypadá. Oni totiž mladí voliči nejsou jen stádo, které se nechá ovlivnit reklamou a tím, co je jim posouváno jako IN, jak si o nás generace starší často myslejí.

  A ano, lid promluvil, zvolil Miloše Zemana. To však neznamená, že ti, kteří mu hlas nedali, sklopí hlavy a nechají si cokoli diktovat od většiny. Demokracie takto funguje.

 6. Honza Dajč napsal:

  Vážení páni Zemanové,
  a je to tady.Na stránkách“NEZÁVISLÉHO“ média jsem si já a můj syn dovolili vyslovit svůj názor.Co následuje? Poučování,mentorování,podsouvání věcí které tak nebyly myšleny a téměř osobní útoky. Proti tomu se musím VELMI DŮRAZNĚ OHRADIT. Já jsem si dovolil všeobecně a víceméně laicky okomentovat článek,podotýkám bez jakýchkoliv útoků na kohokoliv. Mé formulace byly možná nepřesné(NENÍ NUTNÉ SLOVÍČKAŘENÍ,ŽE?),nicméně na věci to nic nemění. Mezi řádky se dočtu že jsem nevzdělaný frustrovaný člověk.
  Pavle,dokonce i já vím co je demokracie a jak funguje,respektive by měla fungovat a o nějaké frustraci stran mé osoby nemůže být ani řeči.Jsem v podstatě spokojený člověk který má svůj život,své zájmy a koníčky ke kterým rozhodně nepatří napadání kohokoliv jen proto že má jiný názor a nebojí se či nestydí se ho zveřejnit,notabene se pod něj podepsat.
  Pomalu začínám chápat proč dramaticky ubylo komentářů na články uveřejněné v Polnetu.Ke škodě věci.
  Toto je moje stanovisko,pokud můj syn bude mít zájem vyjádří se též.
  Přeji vám pánové trochu víc slunce do vašeho života.
  Zdraví vás Honza Dajč…..

 7. Michal Dajč napsal:

  Dobrý večer,
  opravdu jsme se dočkali toho, že budou pravičáci pranýřovat, byť jen za vyslovení názorů, ostatní??? Možná rovnou i zavírat jak dokládá příklad pana Romana Smetany. Zkusme si hypoteticky představit, že vláda pana Nečase vyhraje další volební období, s největší pravděpodobností by nějaký takový hezký zákon pro nás už vymyslela, pokud to ovšem nestihne ještě teď.
  Pánové, nikdo tu na Vás neútočil, bylo vysloveno pouze pár názorů, a to ještě k tomu nepřímo, do MÝCH soukromých názorů totiž doopravdy nikomu nic není, krom lidí, kteří se mnou mají něco víc společného.
  Chtěl jsem pouze širší veřejnost upozornit na to, že není od věci sledovat alternativní tisk. Britské listy považuji za jeden z nejférovějších deníků, otiskly i můj článek, který se týkal mých zkušeností na trhu práce a otisknou i Vaše, budete-li chtít. Protože tak se vyznačuje nezávislé médium – neodmítne vás za vaše názory a nebude vás pranýřovat, naopak pouze poskytne prostor.
  Tisk by měl být nezávislý a názor by měl být ponechán na občanech, tak je to zvykem v západních demokratických státech. ( Americký model si za vzor neberu a naše média by též neměla. )
  Orwell psal ( v románech 1984 a Farma zvířat) : Válka je mír, svoboda je otroctví. Nebo chcete-li: Všechna prasata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Doporučuji přečíst si ty knihy. Pak je možné chápat, že i pravice se může stát levicí a demokracie může začít nabírat rysy podobné těm před rokem 89.
  Pranýřovat někoho za jeho názor. Odsoudit souseda kvůli tomu, co si myslí.
  Pánové Zemani: TOTO NENÍ ÚTOK PROTI VÁM, JEN KOMENTÁŘ CELÉHO TOHO NESMYSLU, KTERÝ JSTE TADY ROZPOUTALI.
  Naopak, s politováním musím říci, že jediní kdo tu na někoho útočí jste Vy. Říkám to proto, že dialog vypadá jinak.
  To opravdu nemůžete unést prohru svého favorita???
  Nehodlám se v tom dál pitvat, ani nebudu již reagovat, nestojí mi to za to. A za tento stav patří díky Vám.
  Dodám jen:
  Řekl bych tati, že máš pravdu, myslím , že je naprosto jasné PROČ tak rapidně ubylo komentů na POLNET.

 8. Jakub Zeman napsal:

  Ach jo:) Tak tedy, Michale, když do vašich názorů nikomu nic není, proč jste se o ně podělil, a proč se čílíte, že jsem na ně odpověděl, když už tu ta možnost je? Já vás za váš názor nepranýřuji, pouze jsem vám na něj odpověděl názorem svým. To přece můžu. Upozorňuji, že jsem reagoval především na vaše podle mě absurdní rozdělení médií na oficiální a alternativní. A propos média nezávislá se nevyznačují tím, že uveřejní všechno, ale tím, že za nimi nestojí nikdo, kdo by jim šlapal na paty. Příkladem budiž právě Polnet.

  A nevím, kde jste vzal, že jsem pravičák. Prezidenta jsem nevolil s ohledem na tohle politické rozdělení:-)

  Přeji pěkný den;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *