Památková ochrana: “Odpamátní” se centrum Třešťě?

Masarykovo Náměstí Třešť, autor: Frettie

2 komentáře

 1. Matěj Kruntorád napsal:

  Zdravím vás (ačkoliv bohužel nevím, kdo je autorem článku),
  ona ta “problematika” památkářů bude o hodně složitější než jen, že měří jiným metrem. To individuální posuzování každého objektu je základem památkové péče. Každý dům vyžaduje něco jiného, každý má hodnotné jiné prvky, některý je prohlášen památkovou některý není.
  Ale především existuje památkový zákon a definice MPZ, kterým se památkáři řídí. Není to žádná libovůle nebo snad chuť škodit. Je to spíše snaha zachovat jednu z největších devíz našeho státu do budoucna. Schopnost dobře se starat o památky je vizitkou každého majitele chráněného domu, vizitkou kulturní a společenské vyspělosti.
  Když jsem koukal na hranici MPZ v Třešti, tak mě skutečně udivilo, jak velká část města je plošně chráněna (např ty tři paneláky by tam být nemusely, ale dle vašeho článku zde jsou památkáři shovívaví a povolí prakticky cokoliv). Podobný pokus o zmenšení MPZ byl i v Ledči, kde ji chtěli rovnou zrušit. Tohle jsou podle mě kroky do minulosti – nevážení si historické kontinuity místa, umění předků, kvalitního řemeslného zpracování apod. Třeba ta plastová okna. Já jednoduše nepochopím, jak si je někdo může dát na dům (ať už je jakkoliv starý). protože jsou prostě ošklivá a úplně zničí jakékoliv hodnoty objektu. Nehledě na to, že staré zdi potřebují větrat permanentně a plasťák jednoduše těsní až příliš.
  Přijde mi, že Polná žádné problémy podobného charakteru nemá (aspoň co si všímám, když se jednou za čas po centru procházím)…

  Přeji hezký den

 2. Roman Vařejčka napsal:

  Ahoj Matěji,
  omlouváme se, autora jsme přidali na úvod článku.

  Pěkný den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *