Co je doma, to se počítá

7 komentářů

 1. Blanka Buchtova napsal:

  Je úsměvné, jak někteří odpůrci vládnoucího klanu nejsou schopni pochopit, ze město ma vzkvétat a ze pan starosta je bývalý učitel, takže se nás snaží jen učit názorným příkladem, jak správně žít, zvelebovat své město a mít pěkný vztah se svou rodinou, opravdu trestuhodne …. 😀 😀 😀

  • Míša napsal:

   Vládne-li klan, je to autoritativní systém, Blanko. Lidé z něho těžící (například příbuzní a známí, členové příslušných stran a komunit) ho pochopitelně vychvalují a nechtějí ho měnit (psychologické výzkumy to vyčíslují i procentuelně). Příslušníci vládnoucího klanu mohou konat nemorální i nezákonné věci (nepřiznávají ostatním vrstvám obyvatel zákonná práva; neinformují jimi určené „podřadné“ občany, aby před nimi při získávání majetků i postavení měli výhody; rozhodují, co si občané smějí myslet, aby to považovali za správnou diskuzi a podobně). Jsou nepostižitelní. I nezákonná činnost členů klanu je ochráněna před zákonnými právy ostatních. Zveřejněním však utrpí jejich pověst, poškodí se prestiž a ohrozí moc. Proto zveřejňování a diskuzi, jejíž podstatou je kritické myšlení a zpětná vazba, odmítají a postihují. Doufám, že s vládnoucím klanem v demokracii jste se jen přeřekla a upsala. Nebo máte takové zkušenosti? A kdo jsou odpůrci vládnoucího klanu? Nejsou to demokraticky smýšlející lidé?

   • Jirka napsal:

    Byl jsem rozčarován, když mě v diskuzi k problematickému zvolení pana Kousala tajemníkem Eva „sepsula“ a nikdo na to nereagoval. Byl můj příspěvek skutečně tak nedemokratický, když jsem napsal, že se lidé konečně přestávají bát, občansky se angažují a kriticky vyjadřují, co si skutečně myslí a už jen slepě nevychvalují a nevychloubají se, jak krásně se jim žije? Nic víc a nic míň jsem nenapsal. Smíme už zase jenom mlčet, případně přispívat „švestičkami ze své zahrádky“ nebo si můžeme dovolit vyjádřit i nesouhlas s nemorálními praktikami, pro které se ostatním lidem krásně žít nemůže? Zase panuje, že pochvalný názor = správný a „demokratický“, zatímco kritický názor = nebezpečný a je nutno ho zavrhnout, umlčet, potrestat, zlikvidovat? Proto je fajn vědět, že termín „kritické myšlení“ (základní prvek demokracie) je v povědomí alespoň některých lidí. Tak díky za něj. Jirka

    • Liba napsal:

     Milý Jirko! Přečetla jsem si váš příspěvek pod článkem ke zvolení pana Kousala. Byl plný naděje a víry, že se lidé konečně zbavili strachu a začali svobodně projevovat svůj vlastní názor. Ubezpečuji vás, že váš příspěvek byl demokratický, možná naivně optimistický. Eventuálně byste ho mohl, pro klid své duše, nechat posoudit odborníky, což není problém.
     Eva uvedla, že to, co se děje kolem pana Kousala, jí „spíš připadá jako divoký západ, kde bez soudu odsoudí a pověsí na první strom“. Z jejich slov přechází mráz po zádech. Nejen na divokém západě, ale i u nás bylo obyvatelstvo bez soudu věšeno, upalováno i jinak zbavováno života zvěrstvy prováděnými s cílem uchopit moc, získat majetek, zabrat území, vnutit ideje a podobně, ale žádnou souvislost se snahou zastupitelů informovat veřejnost s nesouhlasem své vlastní volby vylákané na základě úmyslně zatajených informací kandidáta, já, na rozdíl od Evy, nevidím. Vidím jen normální diskuzi, která nesledovala její zájmy.

   • Jirka napsal:

    Byl jsem rozčarován, když mě v diskuzi k problematickému zvolení pana
    Kousala tajemníkem Eva „sepsula“ a nikdo na to nereagoval. Byl můj příspěvek
    skutečně tak nedemokratický, když jsem napsal, že se lidé konečně přestávají
    bát, občansky se angažují a kriticky vyjadřují, co si skutečně myslí a už
    jen slepě nevychvalují a nevychloubají se, jak krásně se jim žije? Nic víc a
    nic míň jsem nenapsal. Smíme už zase jenom mlčet, případně přispívat
    „švestičkami ze své zahrádky“ nebo si můžeme dovolit vyjádřit i nesouhlas s
    nemorálními praktikami, pro které se ostatním lidem krásně žít nemůže? Zase
    panuje, že pochvalný názor = správný a „demokratický“, zatímco kritický
    názor = nebezpečný a je nutno ho zavrhnout, umlčet, potrestat, zlikvidovat?
    Proto je fajn vědět, že termín „kritické myšlení“ (základní prvek
    demokracie) je v povědomí alespoň některých lidí. Tak díky za něj. Jirka

 2. Helena Nováková napsal:

  Musím poopravit…ne učitel,ale prodavač 🙂

 3. Liba napsal:

  „I nezákonná činnost členů klanu je ochráněna před zákonnými právy ostatních.“ Já jsem něco podobného četla v odborném tisku o výzkumu lidského mozku. Scénář, ve kterém sama sebe část občanů pokládá za naprosto výjimečné a i přes to, co konají, se stále považují za příkladné a slušné lidi s vysokým morálním kreditem a s přirozenými právy zacházet s ostatními nespřízněnými občany (po stránce příbuzenské, stranické, náboženské, …) jako s bezprávnými předměty. Děje se to tak po celá staletí stále dokola.
  Proto i v demokracii jsme denně svědky dohodnutých tajných jednání s vyloučením těch, na jejichž úkor probíhají. Pozměňují a upravují se úřední listiny, čímž si na požadovanou věc vytvářejí fiktivní právo a po prodeji dvaceti metrů silnice do vsi ztratí ostatní přístup ke svým nemovitostem. Považují to za zcela přirozené a normální, jinak by to nedělali. Zamlčují informace o zaplavení aut při povodni do té doby, než získají, co chtějí. Jak uspějí a prodají, informaci triumfálně dodatečně sdělí. Vrácení vraku odmítnou, peníze si nechají, jsou však ochotni podvedenému zákazníkovi pomoci, konstruktivně diskutovat a prodat mu další svůj kvalitní vůz, čímž prý bude situace poškozeného vyřešena. A do třetice. Opilý řidič, který způsobil smrtelnou nehodu, utekl od ní, pomoc neposkytl, přesto je skálopevně přesvědčen, že obětí nehody není usmrcená dívka, která stála na nástupním ostrůvku, ale on. Kdyby dívka z ostrůvku včas uskočila (jako stačili uskočit ostatní), vše by bylo v pořádku.
  Všechny odborné práce končily stejně – důrazným varováním před umožňováním, tolerováním a podílením se na takovémto jednání (z našich například profesor Koukolník, ze zahraničních například docentka Stout).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *