Hovory Rés Publica – Tabery, Hutka a další přijeli do Polné

Napsali: Jakub Zeman a Roman Vařejčka

V rámci Hovorů Rés Publica ke stému výročí republiky se počátkem týdne uskutečnily dvě akce.

Na pondělí 20. 8. přijal pozvání český novinář a spisovatel, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Bezmála padesát návštěvníků besedovalo s panem Taberym o médiích, společnosti a jejich vzájemném vztahu. Nosným tématem celého večera byl ambivalentní postoj současné společnosti k faktům a relativizace pravdy. Moderovaným večerem provázela paní Anna M. Wagnerová.

V úterý 21. 8. se pak uskutečnila vzpomínková akce k padesátému výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. První část proběhla v parku na Husově náměstí. Moderátor Petr Palovčík zde přivítal hosty, kteří vyprávěli o tom, jak srpen 1968 a následná normalizace ovlivnily jejich životy. Postupně zde vystoupili fotograf Antonín Chloupek, který byl očitým svědkem obsazení Československého rozhlasu, Poleňačka Marie Fišerová, jihlavský novinář a básník Petr Kubíček a hudebníci Petr a Pavel Štěpánovi. Povídání pamětníků bylo proloženo čtenými vzpomínkami paní Klukanové a paní Andělové.

Večer pak na nádvoří Měšťanského pivovaru proběhl koncert písničkáře Jaroslava Hutky. Ten mezi jednotlivými skladbami s nadhledem a s úsměvem vzpomínal na zážitky z Pražského jara a z normalizace, kterou strávil v uměleckém undergroundu a poté v nucené emigraci. Koncertu se zúčastnilo asi 90 diváků.

Večer byl zakončen promítáním trezorového filmu Utrpení mladého Boháčka.

Pod článkem naleznete fotografie ze vzpomínkové akce a s laskavým svolením i kratičký záznam z koncertu Jaroslava Hutky.

V Podvečerních hodinách se na Husově náměstí objevily i tyto vzkazy:

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *