BRAŇME SI SVÉ „HÁJEČKY“

Koncem roku 2011 v Jihlavských listech si polenský starosta Jindřich Skočdopole stěžuje, že pro nesoulad s památkáři nebude možno realizovat vedle základní školy tělocvičnu kvůli její projektované nadměrné velikosti. V článku uvádí doslova: Nejsme žádní kulturní barbaři, ve městě žijeme a máme největší zájem, aby naše historické město mělo svůj osobitý ráz. Při pohledu na fotografie holoseče Háječku se ale vtírá otázka, jestli přesně opak není pravdou.

Všichni žijeme v prostředí svého místa a jeho okolí. Utváří to vztahy nejen k našemu městu, ale i naše vztahy navzájem, naše životy.

Městské parky, ulice, náměstí a ostatní veřejná prostranství, městské a příměstské lesy, když v nich žijeme, se stávají součástí našich životů, našich myslí a také našich srdcí.

Je to naše ulice, naše náměstí, náš les, náš potok a zejména pokud jsme malí, i naše křoviny. Pokud jsou tyhle záležitosti našeho prostředí na obecních pozemcích, jsou nás obyvatel, občanů. Nejsou městského úřadu ani městských radních. Ti je pro nás mají s rozumem a s citem spravovat. Radní jsme si k tomu zvolili, úřad si proto platíme.

Vedení města nemůže v tak citlivých věcech, jako jsou výrazné zásahy do prostředí života obyvatel, dělat samo co chce, aniž by se o tom radilo s občany.  Nemohou se pak divit, že jako správci našich věcí jsou svými obyvateli nahlíženi jako vrchnost, protože jestli to takhle dělají, bez ohledu na občany, tak to tak bohužel je.

Rozhodovat shora o tom, co je pro lidi „dobré“, bez lidí samých, se lidem příčilo v režimu už minulém,  a nelíbí se jim to samozřejmě ani teď.

You may also like...

5 Responses

 1. Jan Synek napsal:

  Často chodím kolem Háječku i skrz něj a je to cca rok, co jsem si poprvé všimnul, že už tam některé stromy usychají a říkal jsem si, že se to bude muset řešit, než to někomu spadne na hlavu. Nic nevydrží věčně a myslím, smrk nebyl nejvhodnější dřevinou pro takovýto park. Dočetl jsem se, že výsadba bude převážně listnatá, proč ne, zase to bude pěkné. Hlavně, aby byly stromy zvoleny rozumně, aby za pár let nenastal stejný problém. Je mi 53 let a chápu nářky těch, kteří přišli v Háječku o panenství, ale kdyby vám padající strom za pár let zabil dítě nebo vnouče, tak byste tady zase hulákali, že se na to město vykašlalo. Zklidněme emoce a pojďme se soustředit, aby byl Háječek lepším místem než dřív. Honza

  • Dagmar Jůzlová napsal:

   Plně souhlasím s článkem pana Synka, Háječek bude zase příjemné místo na procházky a posezení. A mladí se tam budou zase scházet, popíjet a házet kolem sebe nedopalky a odpadky.

 2. Zdeněk Kuba napsal:

  Plně souhlasím s tímto článkem. Jediné řešení současné situace je radikální výměna na radnici. Nebýt nevole občanů ,tak nám tady Australani těží uran, na autobusáku stojí supermarket, koupeme se ve vaně vybudované v Pekle, na letní scéně je horolezecká stěna a jiné atrakce. Bohužel, po 16 letech ve funkci ,se starosta poučil a osud Háječku dokázal utajit.
  A ještě máme pěkně našlápnuto k nejdražší vodě daleko široko.

  • Jindřich Skočdopole ml. napsal:

   Myslím si, že zde k pochybení nedošlo a dle zákona je vše správně viz. například http://www.ekovysocina.cz/ochrana-drevin.html. Chyba je že se to neoznámilo dopředu a pak se všichni odpůrci mohli ke stromům klidně přivázat nebo sepsat petici. Pane Kuba s uranem asi moc pravdu nemáte, vím že táta je proti těžení uranu také a vaše opoziční názory, kdy se nemáte moc čeho chytit a nyní po tom, kdy se nedá nic najít na vodě, stadionu, jste se chytili Háječku, protože za každou cenu musíte něco najít a špinit zastupitelstvo Polné. Chápu, že jako opoziční strana je to vaše práce, ale když jste vznikali čekal jsem svěží vítr a nové návrhy, ale zatím jen hledáte co je vše špatně a krom trhů na náměstí (asi jsou i další, ale nezaznamenal jsem ) se spíše hledá vše špatné na věcech které se v Polné dějí. Jak píše pan Synek, je potřeba sklidnit emoce a věřit, že Háječek bude lepším místem!

 3. Zdeněk Kuba napsal:

  Nikdy jsem nebyl a nejsem v žádné straně ani v politickém sdružení. Vyjadřuji se jako občan. K těžbě uranu v Polné: Pamětníci si jistě vzpomenou na postoj pana starosty před sepsáním petice proti těžbě uranu. Odpůrcem se stal až ve chvíli, kdy se velká část polenských občanů vyjádřila svým podpisem proti těžbě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *